Bitcoin a ti další

Bitcoin a ti další

Kryptoměny jako celek jsou velmi důležitým fintech článkem, který má do budoucna vysoký potenciál. Tak vysoký, že i některé státy uvažují o implementaci systému kryptoměn (blockchainu). A co, že kryptoměny jsou? Pro laika jsou to digitální peníze, které může držet (HOLD), prodávat (TRADE), směňovat (FIAT/CRYPTO). Pro profesionály jsou mocným decentralizovaným nástrojem, který hýbe trhem, posouvá hranice, je prostředkem užitku a hodnoty dnešního světa. Především je to pro profesionály, tradery a investory investice do lepších zítřků, a to můžeme říct bez nadsázky. Potenciál je obrovský.

Historie a současný trh

Bitcoin vznikl v roce 2009 a byl založen člověkem nebo skupinou Satoshi Nakamoto. Je to internetová open-source P2P platební síť a kryptoměna. Je plně decentralizovaný, to znamená, že jej neřídí žádná autorita, jednotlivec, skupina, vláda. Nedá se padělat, nikdo o něm nerozhoduje. Je určen jeho úplný počet a to 21 milionů. Nepodléhá inflaci a hlavní je, že jeho cena roste spolu s poptávkou. Pokud budou lidé ochotni zaplatit za 1BTC jeden milion korun, zaplatí, pokud 1Kč a nebudou jej chtít, cena klesne. Stejně je tomu i u většiny ostatních kryptoměn. Nutné je podotknout také to, že jakmile se platba uskuteční (jakoukoli kryptoměnou), není již vratná. To znamená, že je velmi důležité kontrolovat vše, co s ní děláte a kde ji posíláte. Poté, co se stal Bitcoin reálným, jej následovalo mnoho nadšenců, společností, kteří vytvořili vlastní kryptoměny. Nejznámější kryptoměny jsou Litecoin, Ethereum, Ripple, Monero, Cardano, EOS, Tether atd.

Momentálně trh nabízí přes 1600 různých kryptoměn. Faktem ale je, že zrovna ne každá kryptoměna je vhodná nebo má smysl. Některé byly vytvořeny pouze proto, aby zakladatelé profitovali, nemají užitnou hodnotu, slangově to jsou sh*tcoiny. Dejme tomu takový Tether je krytý americkým dolarem 1:1, je to sázka na jistotu pro investory, kteří chtějí mít kryptoměnu, ale bojí se volatility, kterou beze sporu kryptoměny trpí.

Takové Ethereum využití má, navíc jeho hodnota vzrostla o tisíce procent od jeho založení a stále v dlouhodobém horizontu roste. Srovnáním kryptoměn se zde budeme jistě v budoucnu věnovat.

V dnešní době si mnoho lidí cení svého soukromí, obzvlášť když jej lze tak jednoduše ztratit nebo narušit. Proto vznikly kryptoměny, které mají navrátit lidem jejich soukromí alespoň v podobě anonymního „bohatství“, které nebude pod kontrolou bank, ale v rukou jejich majitelů.